Numark pastāvīgi pirmais pieņem un izstrādā jaunas tehnoloģijas, kas uzlabo dīdžeju miksēšanas pieredzi jebkurā līmenī, un nodrošina dīdžejiem revolucionārus produktus, kuri nemanāmi veido klasiskuma sajūtas un progresīva snieguma iespēju kombināciju. Neredzēti vienkāršs darba sākums profesionāla dīdžeja līmenī!

Īstā vieta dīdžejošanas pasaules jaunienācējiem! Lai aptvertu visus galvenos dīdžeju pamatinstrumentus, skatiet mūsu Mix Academy video sēriju šeit...

Getting started with the Mixtrack Pro 3

Product Featured: Mixtrack Pro 3 (more information)

Beat Matching with the Mixtrack Pro 3

Product Featured: Mixtrack Pro 3 (more information)

EQ's and looping with the Mixtrack Platinum

Product Featured: Mixtrack Platinum (more information)

Filters and FX with the NV II

Product Featured:NV II (more information)

4-deck Mixing with the NS6 II

Product Featured: NS6 II (more information)

Mixtrack Pro FX

Uzlabots DJ kontrolieris ar 2 kanāliem

Mixtrack Pro FX ir Serato DJ kontrolieris, kas izstrādāts jūsu iedvesmošanai un DJ prasmju attīstībai un pilnveidošanai.

Tam ir viss nepieciešamais, lai uzreiz radītu profesionālu skaņu: 15 cm lieli diski efektu radīšanai, 24 bitu digitālā audio saskarne nevainojamai skaņas kvalitātei, sešas īpašas programmatūras efektu pogas vieglai pārejai starp dziesmām, 16 taustiņi, lai uzstāšanās laikā atzīmētu labākās vietas dziesmās, izveidotu automātisku ciklu, samazinātu dziesmu skaļumu to pārejas laikā, kā arī izmantotu dziesmu fragmentus. Turklāt iecienīto mūziku var atskaņot tiešsaistē tieši no TIDAL vai SoundCloud, izmantojot Serato DJ Lite! Mixtrack Pro FX sniedz visu, ko varētu pieprasīt mūsdienīgs DJ - radīt profesionālu DJ uzstāšanos ir vieglāk kā jebkad agrāk. Miksēšana sākas šeit!

FIND A DEALER

Mixtrack Platinum FX

Uzlabots DJ kontrolieris ar 4 kanāliem

Mixtrack Platinum FX ir viss būtiskais, kas ļauj izklausīties pēc profesionāla DJ!

Mixtrack Platinum FX savā būtībā ir 24 bitu 4 kanālu digitālais DJ kontrolieris ar īpašu programmatūras efektu nodalījumu, 15 cm lieliem kapacitatīviem diskiem efektu radīšanai ar iebūvētiem augstas izšķirtspējas displejiem un 16 daudzfunkcionāliem, uzstāšanās laikā izmantojamiem taustiņiem. Tas gatavs jebkura stila DJ un ir ideāli piemērots nelieliem pasākumiem, viesībām un DJ prasmju attīstībai. Mixtrack Platinum FX apvieno pieprasītās funkcijas ar visiem rīkiem, lai izveidotu jums raksturīgu stilu – šis ir jūsu sākums neierobežotā DJ uzstāšanās pasaulē!

FIND A DEALER

DJ2GO2 Touch

Sagatavojiet, atskaņojiet un skrečojiet jebkur un jebkad!

DJ2GO2 Touch ir pārnēsājams, kabatas izmēra DJ kontrolieris, kas ļauj veiks skrečošanu ar kapacitatīviem, skārienjutīgiem diskiem efektu radīšanai.

Ar iebūvētu skaņas karti un Serato DJ Lite programmatūru tas lieliski saskanēs ar jūsu klēpjdatoru. Profesionālie DJ dievināja tā priekšteci – DJ2GO2 –, kurš tika izlaists 2017. gadā. DJ2GO2 Touch turpina veiksmes stāstu, tagad ļaujot arī skrečot! DJ2GO2 Touch izstrādāts visiem DJ stiliem un ir ideāli piemērots tam, lai sagatavotos pirms uzstāšanās, uzstātos nelielās ballītēs un ietaupītu vietu kā rezerves sistēma apjomīgos pasākumos.

FIND A DEALER

 

NS6II

Ultimate 4 kanālu vadības pults, kas paredzēta Serato DJ

Iepazīstiet ikoniskās NS6 gluži jauno pēcteci NS6II. Šīs pārbūvētās un pilnfunkcionālās Serato DJ vadības pults pamatā ir NS6 inovāciju un snieguma pārsteidzošais mantojums kā patiesi ikoniskas 4 kanālu dīdžeju pults nosacījums — tagad ar divām USB izejām un iebūvētiem augstas izšķirtspējas ekrāniem!

Apvienojot savrupu digitālo mikseri, skārienjutīgas pogas, lietošanai klubā gatavu ieeju un izeju arsenālu, nomaināmu krosfeideru un slaiku, uz veiktspēju orientētu dizainu, NS6II nodrošina mobilajiem dīdžejiem optimālu, mūsdienīgu, uz sniegumu centrētu tehnoloģiju, kas ir vispusīga, pielāgojama un izstrādāta ikviena dīdžeja unikalitātes parādīšanai, NS6II ir galvenais instruments progresīvi domājošam atskaņotājam — patiesi likumīgs oriģinālā NS6 pēctecis un ikona ar savām tiesībām.

FIND A DEALER

 

NVII

Jauns DJ snieguma līmenis ar NV

NV II ar savu slaiko konstrukciju un īpašo sarkano un balto krāsu patiešām piesaista uzmanību. Tomēr daudz svarīgāk ir tas, ka tā uzlabo oriģinālās NV lielisko sniegumu! NV II ar tās piemēroto, pielāgoto un pievilcīgo simetrisko dizainu raksturo uzlabots izkārtojums ar skaidriem marķējumiem ātrai un atsaucīgai darbībai. Satriecošais paplātes dizains ar sarkanajām zīmēm padara NV II par karstu vadības pulti!

Kas ir zem pārsega? Papildus lieliskajam izskatam un lielajiem 4,3 collu pilnkrāsu ekrāniem NV II ekrānos ir pievienotas režģlīnijas, lai jūs varētu nevainojami saskaņot savus ierakstus. Turklāt NV II pievieno 5 kolonnu kārtojumu, lai vienlaikus skatītu mūziku 3 kolonnās pēc dziesmas, izpildītāja, laika, metra un tonalitātes. Mēs nevis vienkārši uzlabojām jau lielisku dīdžeju pulti, bet radījām NV II, lai ar to atjaunotu jūsu dīdžeja prasmes!

FIND A DEALER

 

PartyMix

Lai sākas ballīte!

Nekas nav līdzīgs Party Mix ballītei! Īpaši kompaktā un ar visiem svarīgākajiem dīdžeju instrumentiem nodrošinātā Party Mix ir pārsteidzoša dīdžeju pults, kas ir viegli savienojama tieši ar Mac vai Windows datoru, ļaujot pārlūkot, atskaņot un miksēt visas iecienītās dziesmas ar iekļauto Virtual DJ LE programmatūru. Party Mix patieso atšķirību no jebkuras parasti izmantojamās pults rada elektrificējošais gaismas šovs — jā, patiesi, tie ir trīs telpu aizpildoši LED gaismas bloki, kas automātiski sinhronizē jūsu miksējumu, mirgojot no Party Mix aizmugures un izgaismojot jūsu sniegumu.

Pateicoties iebūvētajai skaņas kartei un visām moderna dīdžeja būtiskākajām vadības prasībām, jūs varat savu miksējumu vadīt ar 2 metāla diskiem, sinhronizācijas/imitācijas/atskaņošanas pogām, krosfeideru, četriem atsaucīgiem snieguma paliktņiem, lai nodrošinātu pilnīgu imitācijas punktu vadību, automātisku/manuālu cilpošanu un paraugu atskaņošanu, kā arī uzturētu miksējuma līmeni ar iebūvēto austiņu imitāciju. Kļūstiet par DJ un veidojiet pilnīgi neaizmirstamu nākamo ballīti ar Party Mix — uzticieties mums un nebūsiet vīlies!

FIND A DEALER

Locator loading...

Locator loading...

With most headphones you purchase, you will receive a ¼-inch Headphone adapter. This a gold adapter that screws onto your 1/8th inch headphone jack to allow the headphones to fit into a ¼-inch jack, which you’ll find on most DJ equipment.

Looping is where you select a section of your track and tell the software to play it over and over again. To trigger a Manual loop press the Loop In to begin the Loop, and Loop Out to finish the Loop. Press Loop Out again to resume the rest of the track.

Clicking one of the Auto Loop Defined Lengths, a loop start point will be created from the nearest beat to the playhead and set a loop end point in based on the defined length selected. The loop is snapped to the beats in the song detected by Serato DJ so even if you press the button slightly out of time, Serato DJ will still create a perfect size loop.

If you’re playing in a nightclub or bar, it’s likely you’ll have a monitor in your DJ Booth for yourself, and a sound system for the dancefloor. The Booth output is for the monitor within your DJ booth and the Master output is for the club.

Beats Per Minute dictates the tempo of the song.

A magnetic device which can be found at the end of the tonearm on a turntable. Together with the needle, this picks up the sound from the grooves of a vinyl record.

On your controller you will find 2 or 4 channels. Each channel allows for a different song to be played or cued up.

Channel layering is when you have your faders up full on more than 1 channel, therefore playing multiple tracks at the same time.

Crossfader will be in the center at the bottom of your controller, under the mixer section. This fader is predominately used for Scratch & Hip-Hop DJ’s to cut in and out.

Press this button to send this channel's pre-fader signal to the Cue Channel for monitoring. When engaged, the button will be lit. By pressing one PFL button at a time, you will cue that channel alone (and deactivate PFL monitoring for the other channels). To cue to multiple channels simultaneously, press the PFL buttons for those channels at the same time. 

Headphone connectors have two different sizes. 1/8" is typically found on smart phones, tablets and laptops. While ¼” is usually found on professional audio equipment, DJ controllers and mixers. Nowadays, controllers and mixers will feature both connections.

Usually comprised of high, mid, and low frequency on a mixer to fine tune the output sound. Many DJs will cut the low frequency on one track to mix over the incoming beat from another track and use the "EQ" kills to perform this.

Short for 'effects'. You apply FX to your mix to add a unique twist or to transition between tracks. Serato FX can be triggered from your Numark controller. These include Echo, Phaser, Flanger, Hi-Low Pass Filter.

Press the Headphone cue button to hear the channel in your headphones. This can be activated when your faders are up or down.

The Cue Mix knob adjusts the software’s audio output to the headphones, mixing between the cue output and the master mix output. This is a very useful feature that will allow you to preview your next song while allowing discreet beat, tempo and pitch matching to enable a smooth transition to the next song in your set, while still allowing you to monitor your Master Output. 

Turn this knob to adjust the filter on the corresponding channel. The type of filter it adjusts will depend on the Filter Mode button. High Pass allows the highs to pass through, while filtering out the lows; the Low Pass does the opposite.

Also known as a Platter, are the two turntable-style discs on your controller. You can use these to scratch, search or beat-match.

Keylock allows you change the pitch of the song playing, allowing you to match the BPM of the opposing track, without warping the sound of the track playing.

Digital input from media devices such as CD decks will use line input. Phono input is strictly for turntables, since a phono input has special equalization specifically tailored for turntables. A CD connected to a Phono input will sound all wrong.

Master Gain is the Master volume level.

Monitors are also known as speakers.

You’ll find motorized platters on traditional turntables such as the NTX1000. The motor spins the platter on which the record sits. The term "Motorized platter" can also refer to a motor-driven platter on a media player.

Almost every DJ turntable, DJ controller, and media player has a pitch slider. This where the DJ adjusts the tempo to blend/mix into another song.ie. Current song playing on channel 1 song is at 100 bpm, and the next song's bpm is 96. The DJ will adjust their pitch slider up from 96 bpm to 100 for a perfect blend.

Also known as Jog Wheel, are the two turntable-style discs on your controller. You can use these to scratch, search or beat-match.

Portable Turntables, such as the PT01 Scratch, allow you to scratch on the go, even if you’re not plugged into wall power. This means you can take your unit to the park or to parties and not have to worry about the availability of AC wall power. You can connect your mobile device for a backing track or use a scratch sample record to scratch with.

Quantise will allow the DJ to have their cue points and loops snap to the grid when triggered, even if they trigger these a fraction of a second before the downbeat. This feature provides greater accuracy when jumping around cue points on the fly. With this feature enabled, you can be certain all your pad triggering will stay in time. 

Use standard RCA cables to connect this output to a powered speaker or amplifier system. The level of this output is controlled by the Master knob on the top panel. 

This is typically found in the performance pad section of a DJ controller. A roll (sometimes referred to a "loop roll") will send the track into a loop when a pad is pressed. The length of this loop will be determined by which pad was activated and what length value the pad represents. This can add “stutter” effects or cool rhythmic variations to a track.

The Sampler allows you to play up to four sources of audio, in addition to the tracks playing on the Virtual Decks. Any audio file in your Serato DJ Lite library can be loaded to any one of the four slots, allowing playback of short samples, audio loops, sound effects, or full length tracks.

A slipmat is a circular piece of slippery cloth placed on the turntable platter instead of the traditional rubber mat.

Unlike the rubber mat which is made to keep hold the record firmly in sync with the rotating platter, slipmats are designed to slip on the platter, allowing you to manipulate the record while the platter continues to rotate underneath. This is useful for holding a record still for slip-cueing, making minute adjustments during beatmatching and scratching.

The stylus is the diamond-tipped end of a small arm (the "cantilever") that protrudes from the cartridge. This is the part that actually contacts the record. When the stylus touches the record, the sound that is embedded in the grooves of the record will vibrate up through the stylus/cantilever, which will convert those vibrations into an electrical signal that travels out through the tonearm and into your main sound system.

You can press the Sync button on Deck 2 to sync the track's BPM with the track on Deck 1. This way the tracks will play in time with each other and make it easier to transition from one to another. This invaluable tool will ensure you never skip a beat or moment when DJ'ing using your controller.

On a turntable, the tonearm holds the cartridge (the "needle") and has a counterweight on the other end to set the stylus tracking force on the record.

Touch Capacitive technology allows the DJ to not only turn a dial up or down, or move the platter back and forth, it also takes into consideration the pressure applied to the equipment. The more pressure you apply, the deeper the FX.

These are the two (or four) faders you’ll find above the crossfader. These control the music level coming in or out of your mix.

Universal Serial Bus, also known as Flash Drive.

Vinyl mode is a jog mode within your controller. This works similar to real vinyl. Therefore if you touch the top of the platter it will stop the track and it also allows for scratching.

Colored indicators which show the volume level at which a track is playing. When the meters show red lines, this means the track is very loud and could be distorting.

The Wet/Dry FX knobs controls how much or how little FX you can to apply to your mix. Turn the dial to the left for a subtle application of the FX or crank it to the right for a more aggressive sound.

Connect this low-impedance XLR output to a PA system or powered monitors. The level of this output is controlled with the Master knob.